Chcesz wiedzieć więcej o Seksie?
Informacje Dla Mężczyzn o tym
Jak Być Super Kochankiem
Jak Mieć Długi, Dobry Seks
Dołącz do 40,000+ czytelników.
0

21 października 2015

Daj Spokój.Takie Problemy Też Można Skutecznie Rozwiązać.

Terapia u seksuologa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdarza się czasami, że zauważamy jakiś problem natury seksualnej.  A to impotencja, oziębłość płciowa, spadek libido czy jakikolwiek inny problem lub schorzenie tego typu. I co wtedy robimy? Niestety często albo go bagatelizujemy, albo szukamy winy w partnerze lub partnerce. Z pewnością nie tędy droga. Takie zachowania na ogół tylko pogarsza sytuacje do momentu, gdy jest bardzo trudno sytuacje naprawić lub czasami jest to niemożliwe. I mamy tu na myśli zarówno stan zdrowia ja i sytuacje w związku.

Co jest powodem takiego zachowania? Dlaczego unikamy wizyty u lekarza seksuologa? Powodów jest, co najmiej kilka. Głównym powodem jest irracjonalny wstyd przed rozmowami o sprawach intymnych. I to zarówno przed swoim partnerem/partnerką jak i lekarzem. Wiąże się to też silnie z przekonaniami, które jeśli się im przyjrzeć się punktu widzenia czysto racjonalnego nie są właściwe ani mądre.

Efekt jest często taki, ze ma to zły wpływ na związki między ludźmi. Statystyki pokazują jasno, że bardzo wiele polskich małżeństw rozpada się z powodu nieudanego życia seksualnego. A wcale tak przecież nie musi być. Trzeba sobie jasno uświadomić, że wczesne podjęte leczenie problemów seksualnych może nie tylko przywrócić udane życie erotyczne, ale w wielu przypadkach uratować związek. Według danych WHO w Europie symptomy problemów seksuologicznych wykazuje nieco ponad 40% mężczyzn i 40 proc. kobiet. Tak, więc prawie połowa spośród nas ma, miała albo będzie miała problemy tego typu.

Powodem awersji pójścia do lekarz seksuologa jest także to, że nie wiemy, czego naprawdę się po tej wizycie spodziewać. Do lekarzy innych specjalności chodzimy częściej i rozmawiamy o tym z innymi ludźmi, rodziną, znajomymi, czyli jesteśmy już z tematem oswojeni. Na zasadzie nowe nieznane to się tego obawiamy. Podejście do tego rodzaju wizyt zależy m.in. od wieku pacjentów. Młodzi mężczyźni już zdają sobie sprawę z wagi problemu i z tego, że można go rozwiązać, ale starsi potrzebują nieraz paru lat, aby dojrzeć do leczenia.

Według danych GUS zaledwie 7% Polaków decyduje się na skorzystanie z pomocy specjalisty seksuologa. Jedną z głównych barier jest tradycja. Tradycyjne wychowanie. W Polsce nadal temat seksu w wielu rodzinach jest traktowany, jako tabu. Jeżeli z jakichkolwiek powodów coraz rzadsze są kontakty seksualne, to istniej ryzyko, że nasz partner czy partnerka może zainteresować się kimś innym. Brak umiejętności rozmawiania o seksie ma niestety często złe skutki. Oczywiście trzeba na ten temat przez jakiś czas rozmawiać, ale gdy sama rozmowa czasami nie wystarcza i jeśli widać, że między partnerami zanika życie seksualne, trzeba coś z tym zrobić.

Według GUS do gabinetów seksuologów najczęściej zgłaszają się mężczyźni w wieku 17-30 lat, mający trudności z kontrolowaniem wytrysku i po 45-tym roku życia, cierpiący na zaburzenia erekcji. W młodym wieku u mężczyzn najczęstszym problemem jest przedwczesny wytrysk, Najczęściej ten problem wynika z np. ze stresu: nie umiem znaleźć się w sytuacji, lek przed tym jak wypadnę przed partnerką, nie wytrzymam napięcia. Przedwczesny wytrysk na początku życia seksualnego jest zjawiskiem fizjologicznym i mija po uporządkowaniu relacji partnerskich i opanowaniu stresu. Niestety, jeżeli stres się nasila i występuje przy każdej próbie zbliżenia, to przejściowe zaburzenie może się utrwalić.       W starszym wieku zdecydowanie najczęstszym problemem jest zaburzenie erekcji.  Najczęściej jest wywołane przez leki, używki, zmiany naczyniowe, cukrzycę, nadciśnienie.  U kobiet najczęstszymi problemami seksualnymi są: obniżenie popędu i bolesne współżycie. Na problemy seksualne u kobiet oprócz klasycznych zmian chorobowych mają wpływ zmiany życiowe i środowiskowe. Mogą być spowodowane np. przez macierzyństwo, zespół pustego gniazda( to moment, kiedy dzieci się wyprowadzają), menopauza, psychologiczne problemy z poczuciem starzenia się.

Trzeba jednak jasno sobie zdawać sprawę, ze dla lekarza seksuologa nie ma tematów tabu i raczej trudno go zaskoczyć, słuchanie o kłopotach intymnych pacjentów to jego codzienność.

Wizyta u lekarza seksuologa ma nieco podobny przebieg jak u innych specjalistów.. Składa się z wywiadu lekarskiego, badań, postawieniu diagnozy i zasugerowaniu odpowiedniej terapii w tym także leków ( w razie takiej konieczności)

Podczas wywiadu z pewnością seksuolog zapyta o problem, z którym do niego przychodzi pacjent, od jak długo on występuje, jakie są objawy. Jeśli dotyczy np. erekcji czy suchości pochwy, będzie chciał wiedzieć, na jakie choroby cierpisz i jakie leki przyjmujesz. Jeśli występuje problem w związku, taki jak np. brak ochoty na seks, to może zapytać o doświadczenia seksualne czy relacje w rodzinie. Zdarza się, bowiem, że zahamowania mają swoje źródło w dzieciństwie oraz w przekonaniach przekazanych przez rodziców, co może skutkować lękiem przed współżyciem. Jeśli jest to głęboki problem to wtedy potrzebna jest psychoterapia. Poza pytaniami tego typu lekarz seksuolog przeprowadza wywiad jak każdy inny lekarz. Pyta o stan zdrowia, nałogi, przebyte i obecne choroby, operacje, przyjmowane leki. Te wszystkie informacje o stanie zdrowia pacjenta są ważne, ponieważ jego sprawność seksualna jest związana z jego ogólnym stanem zdrowia.

Dla niektórych pacjentów (raczej tych starszych) problemem jest, w jaki sposób mają mówić o seksie, jak nazwać narządy płciowe w czasie wizyty u lekarza. W języku polskim są albo wulgaryzmy, albo naukowe nazwy. Trzeba wiedzieć, że seksuolog doskonale zdaje sobie sprawę z tej trudności i potrafi naprowadzić, podpowiedzieć odpowiednie słowa. Zazwyczaj już po pierwszej wizycie pacjenci są bardziej rozluźnieni i na następne przychodzą już pewniejsi siebie. Często okazuje się, że to kobiety mają więcej odwagi w korzystaniu z pomocy seksuologa. Powodem jest często fałszywa męska duma oraz to, że panie mają większość świadomość swoich potrzeb, a sprawy intymne nie budzą w nich tak dużego skrępowania.

Pomimo tego, że wszyscy wiedzą, że im wcześniej udamy się do lekarza tym większe szanse na skuteczne leczenie ( i z pewnością szybsze) to jak pokazują doświadczenia specjalistów Polacy zwlekają z konsultacją do ostatniej chwili. Zdarza się, że w akcie desperacji leczą się sami. Zapominają o oczywistym fakcie, że to są leki, nie cukierki. Tylko specjalista może prawidłowo dobrać pacjentowi odpowiednie leki  Kobiety, które mają problemy z suchością pochwy kupują żel w aptece w przekonaniu, że to załatwia sprawę. W przypadkach, gdy, kiedy kobiecie spada ochota na seks albo życie intymne nie sprawia satysfakcji, często mówią, że boli je głowa. Tymczasem może być potrzebna terapia hormonalna, zdarza się, że niskie libido jest objawem choroby.

W problemach na tle seksualnym najczęściej niedyspozycje natury fizycznej idą w parze z zahamowaniami emocjonalnymi i nie da się ich oddzielić. I tak, np. jeśli przyczyną braku erekcji, czy bolesnych stosunków są przyjmowane leki, to zdarza się dość często, że osoba taka myśli, że się nie sprawdziła w łóżku, a to niesie za sobą kompleksy. Podsumowując warto nauczyć się rozmawiać o swoich problemach w seksie z partnerem/partnerką, a gdy problem jest poważniejszy jak najszybciej udać się do seksuologa. Tam często można znaleźć skuteczną pomoc

 

Dodaj komentarz