Chcesz wiedzieć więcej o Seksie?
Informacje Dla Mężczyzn o tym
Jak Być Super Kochankiem
Jak Mieć Długi, Dobry Seks
Dołącz do 40,000+ czytelników.
0

30 listopada 2015

Czy Wiesz Co To Jest Priapizm?

Bolesny wzwód

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod tym bardzo zagadkowym tytułem kryje się dość przykre ( na szczęście rzadkie) męskie schorzenie, czyli bolesny wzwód zwany inaczej priapizmem lub ciągotką. Bolesny wzwód dotyka statystycznie 2 mężczyzn na 100. W żadnym wypadku nie wolno lekceważyć tego schorzenia. Nieleczony bolesny wzwód może się skończyć impotencją lub nawet amputacją penisa.

Priapizm to schorzenie bardzo przykre dla mężczyzny, ponieważ wzwód utrzymuje się przez 4–6 godzin, niekiedy nawet kilka dni. W odróżnieniu od prawidłowego wzwodu powstaje on niezależnie od podniecenia czy stymulacji seksualnej. Wyróżniono 2 rodzaje priapizmu:

1. O wysokim przepływie krwi (przekrwienny, high-flow priapism)

2. O niskim przepływie (niedokrwienny, low-flow priapism).

Według danych ta druga postać choroby występuje częściej i łączy się ze zmniejszonym odpływem krwi żylnej z prącia. Taka sytuacja powoduje niedokrwienie tkanek, co skutkuje bólem prącia. Aby ten stan mógł ulec poprawie konieczna jest interwencja urologa.

Priapizm typu high-flow powstaje zwykle w następstwie urazu. Niekiedy jest jednym z objawów anemii sierpowatej. Priapizm typu high-flow polega na zwiększeniu dopływu krwi do prącia. Co prawda u pacjenta nie występuje ból i nie ma zagrożenia niedokrwienia, ale wymaga on pomocy lekarza urologa.
Diagnoza
W tym schorzeniu niezwykle ważna jest prawidłowa diagnoza, ponieważ leczenie obu postaci schorzenia jest zasadniczo różne. Dane statystyczne pokazują, że 1/3 przypadków choroby nie ma ściśle określonej przyczyny, 21 proc. przypadków to następstwo przyjmowania leków (np. na nadciśnienie tętnicze, psychotropowych) oraz nadużywania alkoholu, u 12 proc. Pacjentów przyczyną chorobliwie długiego wzwodu są urazy krocza, a u 11 proc. anemia sierpowata.

Leczenie priapizmu
Jak wspomnieliśmy wyżej skuteczne leczenie priapizmu wymaga poznania jego etiologii. W przypadku, gdy długotrwały wzwód jest skutkiem urazu, niekiedy może wystarczy okład z lodu. Pacjent powinien pamiętać, że długotrwała erekcja może doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Z tego względu najlepiej nie próbować leczenia na własna rękę, lecz natychmiast skonsultować się z lekarzem. Urolog przeprowadzi szereg badań, które pomogą ustalić przyczynę problemu.

Lekarz musi zbadać penisa, podbrzusze i odbyt w celu wykluczenia innych schorzeń np. nowotworu. Zleci także pobranie krwi. W zależności od przyczyny lekarz zaordynuje odpowiednie leczenie. Terapia priapizmu polega na podaniu leków( tzw. adrenominetyków), przepłukaniu ciał jamistych solą fizjologiczną, przeprowadzeniu operacji lub usunięciu zalegającej krwi za pomocą strzykawki.

W przypadku wzwodu przekrwiennego, do którego dochodzi wskutek urazu i powstania przetoki, po obserwacji przeprowadza się zabieg polegający na zamknięciu uszkodzonej tętnicy

Dodaj komentarz